• Jakie buty piłkarskie wybrać ?

Co warto wiedzieć na temat butów piłkarskich?

Dokonując zakupu butów piłkarskich w sklepie internetowym, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na dany model obuwia. Każdy model przeznaczony jest dla osób posiadających różnego rodzaju szerokości stopę (wąską, normalną czy szeroką). Ważnym parametrem jest też wysokość podbicia stopy (niskie, normalne, wysokie) oraz pozycja na boisku, np: dla bramkarza czy obrońcy zalecane jest wygodne obuwie ze skóry naturalnej, a dla napastników lekkie, super szybkie buty syntetyczne.

Jakie buty wybrać?

W wyborze właściwych butów piłkarskich kluczowe są odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jakie jest przeznaczenie naszych butów (naturalna trawa, mokra trawa, sztuczna trawa, hala),

 • Dla kogo (profesjonalne, półprofesjonalne, amatorskie, rekreacyjne),

 • Z jakiego materiału (skóra czy syntetyk),

 • Subiektywny wybór pod kątem producenta i linii korków (kąt podbicia, szerokość stopy oraz pozycja na boisku).

 

Wybór butów pod kątem stopnia zaawansowania

 • Profesjonalne - to buty dla piłkarzy zawodowo grających w piłkę nożną, zacząwszy od najwyższych lig aż do niższych, amatorskich, którzy stawiają na sprzęt piłkarski najwyższej jakości. Obuwie te stworzone jest z najwyższej jakości materiałów gwarantujących optymalny komfort użytkowania.

 • Półprofesjonalne/treningowe - są to buty bardzo zbliżone swoimi właściwościami do korków profesjonalnych. Mają w swoim składzie prawie wszystkie najistotniejsze cechy obuwia profesjonalnego, lecz zastosowane zostały w tym przypadku bardziej ekonomiczne materiały, niższej jakości tylko w najmniej istotnych częściach butów, przez co są dużo tańsze.

 • Amatorskie/rekreacyjne - obuwie piłkarskie z tego stopnia zaawansowania to znakomity wybór dla wszystkich amatorów piłki nożnej, którzy nie grają zawodowo i nie narażają swoich butów piłkarskich na tak duże przeciążania, jak gracze.

Można wyznaczyć siedem podstawowych cech, którymi różnią się buty z każdego poziomu. Musicie jednak pamiętać, że nasze zestawienie nie będzie dotyczyć każdej linii i każdego modelu, ale w większości przypadków będzie dobrym przewodnikiem.

 • cena – To najważniejszy element. Patrząc na cenę od razu możecie powiedzieć, czy buty są profesjonalne, półprofesjonalne, amatorskie, czy rekreacyjne.

 • jakość materiałów – W niższych poziomach wykorzystuje się mniej kosztowne materiały. Nie oznacza to jednak, że mniej wytrzymałe. Niewielką różnicę możemy wyczuć w komforcie użytkowania. Producenci nie mogą pozwolić sobie na dramatyczny spadek jakości, dlatego wykorzystują zamienniki, które gwarantują wysoki standard. Istotny jest wybór buta pod kątem materiału – wyjścia są dwa: skóra i tworzywo sztuczne tzw. syntetyk. Buty skórzane są bardziej wrażliwe niż syntetyczne. Trzeba je również częściej myć i pielęgnować. Decydując się na skórę musimy wziąć pod uwagę jej właściwości rozciągliwe, więc powinniśmy raczej dobierać buty dobrze dopasowane rozmiarowo. Buty syntetyczne są stworzone ze sztucznego materiału, co nie oznacza, że pod kątem użytkowania i pielęgnacji są gorsze od skóry.

 • liczba użytych technologii – Producenci nie mogą stosować tych samych technologii w butach Pro i tych rekreacyjnych. Aby dostęp do korków mieli wszyscy – od dzieciaków zaczynających przygodę z piłką, aż po zawodowców. Pozwala to na zmniejszenie ceny i zachowanie odpowiedniej jakości.

 • waga – Buty z poszczególnych stopni zaawansowania różnią się wagą. Nie jest to reguła, ale zdarza się często. Na ten aspekt wpływ ma jakość materiałów oraz liczba użytych technologii.

 • liczba detali – Nie ma to żadnego wpływu na jakość gry, czy komfort użytkowania.

 • dostępność – Im wyższy stopień zaawansowania, tym trudniej o buty. Producenci nie wypuszczają na rynek tylu samo par z poziomu PRO, co korków rekreacyjnych.

 • stopień zaawansowania zawodnika – W tym przypadku zasada jest prosta. Im wyższy poziom prezentujesz na boisku, tym wyższy poziom buta powinieneś wybrać.

 

Wybór butów pod kątem przeznaczenia

Jeśli grasz na naturalnej trawie powinieneś się zastanowić nad obuwiem typu „lanki” oznaczonym symbolem FG .Nadają się idealne do gry na boiskach niezbyt ubitych, ale również niezbyt grząskich. Dominują tutaj buty marki Adidas i Nike. Ceny tych modeli są różne - najtańsze możemy kupić już za 100 zł, buty Nike Mercurial mogą kosztować nawet 1200 zł.

Buty-pilkarskie-adidas-Kaiser-5-Liga-FG-033201_[106002]_1200.jpg Buty piłkarskie adidas Kaiser

 

Osoby grające na tzw. mokrej trawie (boiska grząskie) powinny zastanowić się nad zakupem tzw. „wkrętów” oznaczonych symbolem SG. Doskonałą opcją mogą być buty z serii Nike Magista, Nike Tiempo, Adidas Predator czy klasyczne Adidas Kaiser. Wszystkie te buty wyróżnia wysoki komfort użytkowania. Wkręty wyposażone są w dodatkowe przeszycia w przedniej części butów.

 Buty-pilkarskie-Nike-Tiempo-Legend-7-Club-SG-M-AH8800-006_[103603]_1200.jpgButy piłkarskie Nike Tiempo

 

Jeśli grasz na sztucznej trawie powinieneś wybrać buty z podeszwą typu AG lub TF (np. popularne boiska „Orlik”). Wspomniane wcześniej „wkręty” będą tu całkowicie nietrafionym zakupem. W tym przypadku idealnie sprawdzą się buty, które posiadają niewielkie korki, a te są ułożone blisko siebie. Takie obuwie sprawdza się też na zmrożonym podłożu. Buty z taką podeszwą są podobne do „lanek”, ilość korków jest jednak większa i są one krótsze. Takie obuwie można mieć już za 100 zł – przykładami mogą być buty Nike Hypervenom lub Adidas Ace. Producent w tych butach zastosował tekstylną cholewkę, dzięki czemu komfort użytkowana oraz walory wizualne dodatkowo znacznie wzrosły. Buty polecane są również najmłodszym.


Buty-pilkarskie-Nike-Hypervenom-3-Club-TF-AJ3811-600_[103576]_1200.jpgButy piłkarskie Nike Hypervenom

 

Jeśli na halę, to tylko „halówki” oznaczone symbolami IC i IN.
Doskonały przykład to buty Adidas Messi. Buty posiadają podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność oraz przyśpieszenie, dzięki temu zawodnik będzie zawsze szybszy od przeciwnika. Na cholewce zastosowano powłokę, dzięki czemu kontakt z piłką jest niewiarygodnie precyzyjny. Inny dobry przykład, to buty Adidas Ace. Cholewka wykonana z wysokiej jakości materiałów syntetycznych. Podeszwa z technologią NON MARKING zagwarantuję maksymalną
przyczepność oraz zwrotność na parkiecie.

 

Buty-halowe-adidas-Nemeziz-Messi-19-4-IN-JR-F99928_[118676]_1200.jpg  Buty halowe adidas Nemeziz Messi

 

Odpowiedni wybór zapewni komfort, prawidłowe ułożenie stopy, odpowiedni balast ciała i wygodę, co przekłada się na poziom gry.

Wszystkim zawodnikom życzymy od najmłodszych lat wytrwałości, udanych treningów, meczy i rozgrywek.

Życzymy aby zawsze czuli się mistrzami i byli uwielbiani. 

child-613199_1280.png